Skip to content

Ako chrániť deti pred slnkom počas letných aktivít

Pobyt detí na slnku v lete môže mať viaceré negatívne účinky, najmä pre deti vo veku od troch do šesť rokov, ktoré sú zvlášť citlivé na UV žiarenie.

Krásne letné slnečné dni si priam pýtajú pobyt vonku. Aby sme si ho nepokazili nepríjemnými zdravotnými komplikáciami u zverených detí deťom, ale ani sebe, treba mať na pamäti najmä najčastejšie riziká, ktoré tu hrozia:

Úpal – je stav celkového prehriatia organizmu.

Najčastejšie k nemu dochádza pri pobyte v prostrediach s vysokými teplotami, nedostatočným prívodom čerstvého vzduchu alebo v miestach s vysokou vlhkosťou, obzvlášť keď je nedostatočný pitný režim. Môže viesť k dehydratácii, zvýšenej telesnej teplote, bolesti hlavy, nevoľnosti a zvracaniu.

Úžeh – je stav prehriatia mozgu, ktorý vzniká najmä pri dlhodobom pobyte na slnku v tropických teplotách.

Tento problém sa často objavuje, keď nie sú dodržiavané základné pravidlá, ako nosenie pokrývky hlavy, dostatočný príjem tekutín a obmedzenie pobytu na slnku počas poludnia a môže viesť až k zápalu mozgových blán. Najviac ohrozené sú malé deti a starší ľudia.

Spálenie pokožky

Deti majú jemnú pokožku, ktorá je veľmi náchylná na spálenie, čo môže spôsobiť začervenanie, bolesť a v závažnejších prípadoch aj pľuzgiere a olupovanie pokožky.

Dehydratácia

Deti rýchlo strácajú tekutiny potením, čo môže viesť k dehydratácii. Príznaky zahŕňajú sucho v ústach, malý alebo žiadny moč, únava a podráždenosť.

Úpalové vyčerpanie

Tento stav je spojený s dlhodobým vystavením vysokým teplotám a nedostatkom tekutín. Prejavuje sa slabosťou, nadmerným potením, bledosťou a zvýšenou teplotou.

Dlhodobé riziká

Opakované spálenie kože v detstve zvyšuje riziko rakoviny kože v dospelosti, vrátane malígneho melanómu.

Ako chrániť deti pred slnkom počas letných aktivít

Aby sa tieto riziká minimalizovali, odporúča sa:

Používanie ochranných prostriedkov.

Opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom (SPF 30 a viac) aspoň 30 minút pred pobytom na slnku. Ideálne by mal opaľovací krém aplikovať ešte ráno rodič, kvalitným a overeným krémom, ktorý jeho dieťaťu nespôsobuje podráždenie alebo alergickú reakciu.

Používať voľný ľahký odev ideálne v svetlých farbách, vhodnú pokrievku hlavy – klobúky so širokou strieškou alebo šiltovku, vhodné sú i slnečné okuliare s UV filtrom.

Obmedzenie času na priamom slnku.

Vyhýbame sa pobytu na priamom slnku medzi 10:00 a 15:00, kedy je UV žiarenie najintenzívnejšie. Vyhľadávame tienisté miesta pod stromami, v altánkoch a prístrešky, alebo v tom čase uprednostníme vnútorné priestory.

Dôkladne dbáme na dostatočný pitný režim

Je potrebné podávať deťom dostatok tekutín, najlepšia je čistá voda, nie príliš chladená, hoc aj v malých dávkach ale o to častejšie, aby sa zabránilo dehydratácii.

Vzdelávame

V neposlednom rade učíme deti o dôležitosti ochrany pred slnkom a pravidelne ich kontrolujeme na príznaky spálenia alebo prehriatia.

TIP na aktivitu: Vyrobte si s deťmi „edukačný plagát“ o tom, ako sa chrániť pred slnkom. Využi obrázky – symboly, z ktorých každý predstavuje formu ochrany a umiestnite ich na jednu plochu, ktorú môžu deti pestro pomaľovať a ozdobiť!

obrazky-na-plagat-leto-slnko

 

Dodržiavaním týchto odporúčaní môžeme zabezpečiť, že deti budú môcť bezpečne tráviť čas vonku a užívať si letné mesiace bez zdravotných rizík.