Skip to content

AKTIVITA – Fotografia z vesmíru

Aktivita s využitím pohybovej hry a maľovania na tému „Fotografia z vesmíru“

Jednoduchý a efektný námet na výtvarnú činnosť v materskej škole na tému „Vesmír“.

vesmír edukačná aktivita pre deti MŠ

Motivácia: Stoličky uložené oproti sebe nám vytvorili kokpit rakety, do ktorého sa vchádza cez strachový tunel. Všetci odvážni kozmonauti môžu nastúpiť! „Pripútajte sa, štartujeme za 3-2-1!“.
„Odštartujeme prvý motor!“ – tlieskame
„Druhý motor motor“ –  tľapkáme na stehná
„Tretí motor – štart!“ – dupeme a vyskočíme!

Na interaktívnej tabuli si pozrieme krátke video z vesmíru,
alebo
deťom podávam modely planét (ak nemám, tak lopty rôznych farieb, veľkostí, povrchovej štruktúry a pod.), meteority (reálne kamene zaujímavého tvaru), či plyšového psa Lajku:)

Po námetovej hre na kozmonautov nám môžu ukázať svoju „fotografiu“ z vesmíru. 

Priebeh:

Deti si rozdelím na 3 skupiny.

  1. námetová hra – ostanú sa hrať v rakete podľa svojej voľby
  2. kognitívna činnosť – prezerajú si modely/obrázky planét/encyklopédie
  3. psychomotorická činnosť – maľba „fotografie z vesmíru“

fotografia z vesmíru deti materskej školyCelú plochu výkresu A3 deti ľubovoľne namaľujú využitím svetlých i tmavých vodových farieb: biela, žltá, ružová, modrá, čierna. Sledujeme ako sa farby menia ich miešaním a prekrývaním, zisťujeme, že svetlú ľahko prekryjeme tmavou, naopak to veľmi nejde. Poukážem na vznik rôznej ružovej – ružovejšej 😀 fialovej – ružovofialovej – sivofialovej? Aká je to? Hľadáme podľa nás vhodné pomenovanie farby..

vesmír edukačná aktivitaAkonáhle nám celá plocha vyschne, napr. aj na druhý deň ráno, doplníme hviezdy „fŕkaním“. Štetec deti namočia do bielej, vhodne zriedenej tempery a ľubovoľne fŕkajú na vymaľovanú plochu. Po zaschnutí hviezdičiek už len stačí dolepiť vystrihnutý kruh, alebo vytrhnutý meteorit a fotografie sú na svete.

Keď majú fotografiu už všetci kozmonauti hotovú (v piatok), nezabudneme na ich prezentáciu a vyhodnotenie. Deti ukážu kamarátom svoju prácu a povedia, čo sa im v danom týždni najviac páčilo a ja si na základe ich hodnotenia viem urobiť spätnú väzbu.

Výkonový štandard: Ovláda základy miešania farieb.
Špecifický cieľ: Deti prostredníctvom miešania a prekrývania svetlých a tmavých vodových farieb na ploche výkresu objavujú vznik nových farebných odtieňov. Deti vlastnou skúsenosťou zisťujú, že svetlé farby je možné prekryť tmavými, nie naopak.


Aby som sa veľa nenarobila, pracovať predsa majú deti, väčšinou si týždeň plánujem tak, aby som mohla deti deliť do troch skupín. Môžem sa tak individuálne venovať len „tvrdo-pracujúcej“ skupine, napr. v tomto prípade vo výtvarnej činnosti, a zvyšné dve skupiny fungujú relatívne samostatne, stačí ich hoc aj od stola usmerniť, sem-tam im prihodiť novú pomôcku-hračku v téme, navrhnúť/podsunúť nápad, ako hru zmeniť/vylepšiť tak, aby sa udržali v činnosti dlhšie. Tieto tri rozdielne činnosti sa vzájomne dopĺňajú a dieťa si samé vyberie, v ktorej sa zdrží dlhšie či kratšie.