Zábavná aktivita pre deti, prostredníctvom ktorej sa naučia viacerým zručnostiam naraz.
Stolové spoločenské hry okrem svojho špecifického cieľa danej hry, učia deti trpezlivosti, dodržiavaniu pravidiel, komunikácii v kolektíve, vedieť asertívne reagovať na prehru a pod.
Deti predškolského veku sú však ešte netrpezlivé, ľahko sa rozptýlia a pokiaľ hra nemá spád, začnú sa rýchlo nudiť a obzerať po „lepšej zábave“.
Osvedčilo sa mi zapojiť deti priamo do výroby „našej spoločenskej hry“
- chcú sa ju hrať viac
- rešpektujú pravidlá (veď si ich samé vymysleli)
- pri výrobe kreslia, strihajú, lepia..
- spolupracujú
- tvorivo uvažujú o tom, ako by sa hra dala ešte „vylepšiť“
Stačí k tomu jednoduchý herný plán – obyčajné štvorčeky predstavujúce cestičku od ŠTARTU k CIEĽU.
Úlohou dieťaťa je dostať sa so svojou figúrkou čo najskôr do cieľa a to tak, že bude hádzať kockou a na pláne sa posunie o daný počet políčok. Jednoduché a ani nevie, ako si pritom dobre precvičí počítanie do 6. Komu je málo, nech hádže kocky dve a body spočíta;)
VÝHODY vašej vlastnej „spoločenskej hry pre deti“
1.Môj herný plán si môžeš prispôsobiť na akúkoľvek rozprávku či tému, napr. ako ide rytier zachrániť princeznú, čo sme si vyrobili my 🙂
No kľudne môže ísť aj Červená čiapočka za starkou a číha na ňu vlk, alebo sa len jednoducho budú pretekať autá počas týždňa dopravy a kde tu v políčku si nakreslite klinec, a stojíte jedno kolo 😆
Nápadov budú mať deti nekonečno – stačí sa opýtať!
2.Môžeš si ho prispôsobiť nielen k rôznej téme, ale aj na napĺňanie rôznych cieľov, napr. len prázdne políčka slúžia na počítanie, no stačí polia označiť – farby, geometrické tvary, predmety, kvety, zvieratá.. a už dieťa poznáva a pomenúva niečo iné. Samozrejme, tu si prispôsobíme veľmi ľahko aj hernú kocku – strany klasickej drevenej kocky zo stavebnice označíme nakreslením alebo nalepením papiera s obrázkom z herného plánu.
Zopár ukážok na ilustráciu:)
3.Herný plán môžeš obohatiť aj o špeciálne prvky, ktoré dieťa zrýchlia alebo spomalia a tým hru oživia:)
V hernom pláne, ktorý sa týka rozprávky, sme si napr. doplnili POZITÍVNY SYMBOL – DOBRO ako „dobrú Vílu“ – posunie ťa o rad ďalej, alebo môžeš hádzať ešte raz,
ale aj NEGATÍVNY SYMBOL – ZLO, v podobe prekážky, napr. draka, kedy musíš stáť jedno kolo, alebo sa dokonca vrátiť na začiatok. (toto ale neodporúčam – hrozia výbuchy nekontrolovateľného hnevu!)
4.Variabilné pravidlá – dohodnite sa na nich spoločne.
V klasickom „Človeče, nehnevaj sa!“ sa figúrky navzájom vyhadzujú, čo je pointou hry. Naša je oveľa priateľskejšia! Polia sú dostatočne veľké na to, aby sa na ne zmestili vedľa seba aj viaceré figúrky;)
Lenivý TIP: Figúrky si môžu deti požičať z už spomenutého „Človeče..“, ale perfektne tu poslúžia aj lego panáčik, mini hračky z kinder vajíčok, vrchnáčiky z PET fliaš a pod.
5.Životnosť vášho špeciálneho herného plánu predĺžiš zalaminovaním:)
A keď sa zničí, alebo prestane baviť – jednoducho si vytlačíš druhý a deti majú opäť o robotu, pardon, o hru postarané! 👌😊
ČISTÝ HERNÝ PLÁN – len políčka na vaše tvorivé dokresľovanie
v rozsahu štyroch hárkov A4 na vytlačenie (zlepia sa dokopy)
si môžeš stiahnuť tu:
HRA-Hracie-pole-ciste-hra-s-kockou.pdf (254 stiahnutí )
UŽ PRISPÔSOBENÝ HERNÝ PLÁN – k téme rozprávky
„Rytier zachraňuje princeznú“ v dvoch variantoch
si v prípade členstva na úrovni „Lenivá“
môžeš stiahnuť tu: